Zakwaszenie organizmu - chwyt reklamowy czy realny problem?

0

Każdemu z Was na pewno kiedyś obił się o uszy termin „zakwaszenie organizmu”. Ostatnio jest to bardzo popularny temat, który przewija się w reklamach różnych suplementów diety. Jeśli wierzyć im wszystkim, to zakwaszenie jest odpowiedzialne za większość schorzeń w naszym organizmie, ale da się je wyleczyć stosując tabletki X czy Y. Czy rzeczywiście tak jest, czy może zakwaszenie organizmu to kolejny chwyt marketingowy?

Zakwaszenie organizmu - chwyt reklamowy czy realny problem?

Aby zrozumieć, czym jest zakwaszenie organizmu należy zacząć od gospodarki kwasowo-zasadowej. W organizmie człowieka występują kwasy i zasady. Są one przeciwstawne, ale jedne i drugie są potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ogólnie przyjętym systemem pomiaru odczynu jest, dobrze wszystkim znana, skala pH. Jest to 14-stopniowa skala, w której punktem neutralnym jest 7, a im kwas silniejszy tym niższa wartość. Normalne pH ludzkiej krwi mieści się w przedziale 7,35 – 7,45. Organizm człowieka jest więc organizmem zasadowym i tylko w takim środowisku może funkcjonować prawidłowo.

Co więc stanie się kiedy równowaga kwasowo- zasadowa organizmu zostanie zaburzona?

Dochodzi wtedy właśnie do zakwaszenia, czyli nadmiaru jonów wodorowych w przestrzeniach międzykomórkowych. Do neutralizacji tego nadmiaru wykorzystywany jest tlen, który powinien przecież trafić do naszych komórek. Efektem tego jest ich niedotlenienie, a w konsekwencji  spadek energii i przewlekłe zmęczenie. Organizm próbuje sam walczyć zakwaszeniem na różne sposoby. Zabiera na przykład związki zasadowe (wapń, magnez, sód czy potas) z zębów, kości, włosów i paznokci, przez co stają się one osłabione i podatne na choroby. Innym objawem walki organizmu z zakwaszeniem jest zatrzymywanie wody. Zatrzymana woda rozpuszcza nadmiar kwasów, jednak przez takie zatrzymanie pojawiają się obrzęki i uczucie obrzmienia. Aby chronić narządy wewnętrzne organizm otula je tłuszczem. Jest to tak zwany tłuszcz wewnętrzny, który pojawia się nawet u osób szczupłych i prowadzi do zwężenia naczyń włosowatych, a w konsekwencji do niedoboru tlenu i zmian metabolicznych. Dodatkowo nadmiar kwasu może krystalizować się w stawach i utrudniać produkcję mazi stawowej, co powoduje bóle stawowe i problemy z poruszaniem.

Skąd to zakwaszenie?

Okazuje się więc, że zakwaszenie to nie wymysł koncernów farmaceutycznych. Co więcej problem ten dotyka coraz więcej osób, a winna jest mu przede wszystkim zła dieta. Złota zasada odżywiania mówi, że powinniśmy przyjmować 80% pokarmów zasadowych i 20% kwasowych. Niestety w codziennej diecie te proporcje często są odwrócone. Spożywamy zbyt dużo mięsa, słodyczy i alkoholu. Składniki naszej diety to często produkty wysoko przetworzone, z dodatkiem licznych konserwantów i barwników. Kawa i czarna herbata również znajdują się na zakwaszającej liście. Ponadto częste spożywanie leków, w tym leków przeciwbólowych dostępnych w każdym supermarkecie, dodatkowo narusza równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Do zakwaszenia przyczyniają się również stres czy zanieczyszczenie środowiska. Niestety na te elementy życia nie do końca mamy wpływ, więc z zakwaszeniem musimy walczyć poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Jak z nim walczyć?

Przede wszystkim należy zbilansować swoją dietę. Nie trzeba od razu rezygnować z mięsa, jaj, pieczywa czy kawy, ale należy pamiętać o zasadzie 80/20. Najlepiej więc, każdy posiłek „kwaśny” zrównoważyć produktem zasadowym. Uogólniając można powiedzieć, że produkty odkwaszające to warzywa i owoce. Należy je więc spożywać w dużych ilościach, najlepiej surowe. Dlatego tak istotne jest to, aby do każdej porcji np. ryżu z mięsem dodać dużą porcję warzyw. Wtedy możemy stwierdzić, że nasz posiłek jest w pewnym stopniu zbilansowany. Istotne jest też spożywanie odpowiedniej ilości napojów dziennie. Najlepiej, gdy są to woda mineralna lub herbaty ziołowe.

Czy warto sięgać po suplementy?

PROBALANCE LR - 360 TabletekSkoro z zakwaszeniem możemy poradzić sobie odpowiednią dietą, to po co są te wszystkie suplementy? Niestety okazuje się, że przez zanieczyszczenie środowiska lub stosowanie środków chemicznych wartość odżywcza naszych posiłków drastycznie spadła na przełomie ostatnich lat. Niezmiernie ciężko jest dostarczyć organizmowi wszystkich wartości odżywczych, jakie są mu potrzebne. Warto więc skorzystać z suplementów, które nam w tym pomogą. Wybierając suplement trzeba sprawdzić, jakich składników dostarczy on naszemu organizmowi. Ważne, by były one łatwo przyswajalne i połączone w odpowiednich proporcjach, bo tylko wtedy są w stanie pomóc w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.  Należy przy tym pamiętać, że podstawą jest żywienie, suplementami możemy jedynie uzupełniać niedobory. Suplementy nigdy nie powinny zastępować zdrowej i zbilansowanej diety.

Problem zakwaszenia nie jest niestety problemem wymyślonym na potrzeby reklam.  Zła dieta, zanieczyszczenie środowiska i wszechobecny stres powodują, że nasze organizmy nie funkcjonują w takiej harmonii jak powinny. Warto więc zainteresować się tematem gospodarki kwasowo-zasadowej i pomóc organizmowi w osiągnięciu równowagi.

Polecamy PROBALANCE minerały i mikroelementy zasadowe dobrane w odpowiednich proporcjach, dla właściwego wchłaniania, ponieważ tylko w taki sposób składniki mineralne mogą wspierać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i spełniać wiele innych ważnych funkcji.

Aloesy.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl